Broumovsko a Gory Stolowe

Chráněná krajinná oblast Broumovsko a polský národní park Gory Stolowe ukrývají výjimečně krásná a rozlehlá skalní města, jež jsou tradičními turistickými cíli. Turistický region Kladské pomezí má přitom v porovnání s jinými skalními městy Čech výrazně horský charakter. Stolové hory Bor a Hejšovina (PL) jsou výraznými dominantami nejen Náchodska, ale celého území mezi Krkonošemi, Orlickými a Sovími horami. Broumovský výběžek, kam spadají Broumovské stěny strmou hradbou skal, je se svými barokními kostely a původními kamennými statky a usedlostmi doposud nepříliš turisticky objeveným územím (bohudík či bohužel?).

Ostaš (700 m n. m.) - výrazná stolová hora u Police nad Metují. Z chatové osady na jihovýchodním svahu vedou dva krátké okruhy do skal: Modrá značka do Bludiště (Horního labyrintu) s pěknými útvary Zbrojnoš a Zrádce (pověst z husitských dob) a vzhůru na plošinu k vyhlídkám Frýdlantské a Krtičkově, které se doplňují na kruhový rozhled od Krkonoš po Orlické hory. Bor a Hejšovina jsou – jako na dalších vyhlídkových místech – výraznými dominantami krajiny. Zelená značka vede do malého skalního města Kočičí skály (Kočičí hrad), které se nacházejí na severním okraji.

Signál, Božanovský Špičák, Koruna a Slavný v Broumovských stěnách – málo frekventovaná horská oblast (773 m n. m.) plná tajemných skalních bludišť, vyhlídek a kamenných hřibů, která přímo navazuje na Hejšovinu a Bor (Gory Stolowe), s nimiž je spojena turistickou cestou přes Machovský kříž a polskou obec Pasterka s turistickou chatou. Má výrazně horský charakter. Okruhy z Machova, Božanova a Slavného jsou chodecky poněkud náročné, podle kombinace tras je třeba počítat s 2 až 5 hodinami.

Signál – bludiště na Spáleništi, Junácká vyhlídka, žlutý okruh z Machova. Božanovský Špičák – skalní útvary v hustém lese, z okraje plošiny pohled přes hloubku lesů na Hejšovinu. Koruna – výhled na Božanov, z nějž vede na vrchol značená cesta, dále divoké skalní partie na cestě k Velké kupě (skalní brána). Slavný – horská ves (600 m n. m.) na polické straně Stěn, výhledy, v okolí skalní hřiby při červené značce na Hvězdu.

Bor (Skalniak) a Bludné skály (PL) – stolová hora 915 m n. m., v Čechách se nalézá jen severní svah s vyhlídkou přístupnou po modré značce od Machova (a vedoucí dále na polské území do Pstražné, kde je skanzen (bývalé české Kladsko). Bludné skály (rozloha 5 ha) již zcela na polské straně jsou tvořeny průchody ve vlhkém skalním bludišti, jde vlastně o spleť stezek v 6-7 m hlubokých soutěskách, které se směrem dolů rozšiřují, a tím vytvářejí ze skalních stěn „kuří nožky“. Bludné skály se nacházejí na severozápadním okraji rozlehlého temena hory. Platí se vstupné, okruh měří cca 2,5 km a nabízí vyhlídku z okraje skal do Čech (hranice pod hranou skal) a na Krkonoše. Příjezd autem od Náchoda přes Kudowa Zdroj směr Karlow. Jsou zde rozsáhlé lesy a možnost přechodu po červené k Hejšovině (5 km). Oblast má výrazně horský charakter.

Ve Stolových horách nalezneme dále Radkovské skály, Grzyby Skalne a mnoho útvarů podobných partiím z Broumovských stěn. Jejich prohlídka vyžaduje několik dní v rozlehlých lesích a lze ji spojit s návštěvou města Kladska a starých lázní Duszniki a Polanica.

Skalní města na mapě

Velkolepý pohled z vrcholu Strzeliniec Wielki Peak, Polsko
Cesta do Stolových hor
Pohled ze Stolových hor, Polsko