Lužické hory a Máchův kraj

Rozsáhlá oblast od Oybinu v německých Žitavských horách přes Novoborsko, Českolipsko, Ralsko, tzv. Polomené hory u Doks , oblast Úštěka a Dubé, Kokořínsko. Krajině s vulkanickými vrchy a pískovcovými skalami, zkrášlené rybníky, starými chalupami a dávnými cestami jižně od Doks se pomalu vrací romantický název Dubské Švýcarsko. Malých skalních měst je celá řada, níže je uvádíme ve směru od severu k jihu. Je to „kraj Máchova Máje“ s Bezdězem a Ralskem, výraznými horami českého severu. Řada míst je poměrně málo navštěvována ve srovnání se známými skalními městy Českého ráje nebo Českého Švýcarska.

Jonsdorfské skalní město / Jonsdorfer Felsenstadt (D) – v Žitavských horách, tři kilometry jižně od českého Krompachu a Světlé pod Luží – polodenní okruh z Jonsdorfu na skály Jeptišky / Nonnefelsen s chatou, Alpskou stezkou k pískovcovým Varhanům / Orgel a do bývalých lomů na mlýnské kameny. Blízko leží hora Luž (793 m n. m.) s dalekými výhledy.

Skalní hrad Sloup a Sloupsko-svojkovské skály – tradiční místo turistiky v severních Čechách. Působivý je hrad (poustevna) vytesaný v samostatném skalním masivu. Naproti němu stojí chata Na Stráži s rozhlednou. Místní značené okruhy po skalách nabízejí výhledy na Lužické hory a Novoborsko. V blízkosti se nachází unikátní Dutý kámen u Cvikova – pískovcové varhany.

Popova skála v Lužických horách – (skvělý kruhový výhled) u Hrádku n. Nis.

Skály u Horního Sedla – přímo na dálkové hřebenovce Jizerka - Ještěd – Luž, polodenní výlet z Horního Sedla.

Hamr na Jezeře – znovu přístupné lesy pod Ralskem s unikátními skalními útvary i stolovými horami, zřícenina hradu Děvín.

Pískovcové skály v okolí Starých Splavů, Doks a Hradčan – cesty vedou až na vyhlídkové sopečné vrchy (Borný, Šedina, Bezděz).

Peklo u České Lípy – nádherný skalní kaňon mezi Dubicí u České Lípy a Zahrádkami, ze Zahrádek do skal a zpět je pohodlný výlet na 2 hodiny.

Skály na Vlhošti a skalní hrad Helfenburk – romantická krajina mezi Úštěkem a Dubou, krásná dálková túra Úštěk – Helfenburk – Husa – Martinská stěna – Čap – Dubá.

Kokořínsko – oblast roklí, unikátních skalních pokliček a voštin mezi Mělníkem, Mšenem, Dubou a Liběchovem s hrady Houskou a Kokořínem, okružní Cinibulkova cesta u Mšena. Kokořínský důl s Pokličkami. Hora Nedvězí s výhledem na třetinu Čech u Dražejova, vesnice postavené na skalních ostrozích. Čertovy hlavy u Liběchova. Skalní brána pod Truskavnou v Truskavenském dole. Krásné skály u Vidimi. Množství značených cest zejména mezi Kokořínským údolím a Mšenem, jejich kombinace umožňuje mnoho kratších okruhů.

Skalní města na mapě

Karel Hynek Mácha (1810-1836)
Lužické hory a Máchův kraj
Hrad Kokořín
Skalní útvar Pokličky