HISTORICKÉ PAMÁTKY

Určitě nejznámější krajinnou dominantou a zároveň symbolem Českého ráje jsou Trosky. Jde o zříceninu původně gotického hradu z konce 14. století. Dodnes se z něho zachovaly dvě věže s dobře zapamatovatelnými jmény Panna a Baba. Díky své výšce (57 resp. 47 m) poskytují návštěvníkům hradu úžasné výhledy do kraje - za příznivých podmínek jsou z nich vidět i Krkonoše a Jizerské hory.
(www.hrad-trosky.eu)

Další středověkou památkou, kterou by návštěvníci Českého ráje rozhodně neměli vynechat, je Kost. Hrad vystavěný ve stylu vrcholné gotiky koncem 14. století lze považovat za jeden z nejzachovalejších, ne-li nejzachovalejší vůbec. Vypadá dnes téměř přesně tak, jak vypadal před 500 lety. Ačkoli je soukromým majetkem rodu Kinských, je možné jej navštívit v rámci klasické prohlídky s průvodcem. Součástí expozice je mj. velká sbírka historických střelných zbraní.
(www.hrad-kost.cz)

Dominantou Turnovska je státní zámek Hrubý Rohozec, přestavěný po roce 1600 do dnešní renesanční podoby.
(www.hruby-rohozec.eu)

Nad Sobotkou se vyjímá další ze symbolů Českého ráje, věž elipsovitého půdorysu nad loveckým zámkem Humprecht. Ten byl vystavěn v letech 1666 až 1668 italským architektem Carlo Luragem. Za povšimnutí stojí turecký půlměsíc, spočívající od 19. století na špičce věže.
(www.humprecht.cz)

Oblíbený - to nejen návštěvníky, ale taky filmaři - je státní zámek Sychrov na Turnovsku. Novogotická stavba je tuzemským návštěvníkům možná známa z televizní pohádky Zlatovláska (1973).
(www.zamek-sychrov.cz)

Skalní města na mapě

Hrad Kost
Zámek Sychrov
Zřícenina hradu Trosky, vlevo Baba, vpravo Panna