Oybin a Skalní ulice v Lužických horách

Z Liberce přes Žitavu nebo z Jablonného v Podještědí dojedeme do luxusního letoviska Oybin v Žitavském pohoří (Zittauer Gebirge, německá část Lužických hor). Také je zde možnost jízdy parní úzkorozchodnou železnicí z konce 19. století.
Vycházka vede z historického nádraží letoviskem na vrchol všudypřítomné skalnaté hory s hradem a klášterem, jehož rozkvět vyvrcholil za vlády Karla IV. Hrad je otevřen celoročně, platí se vstupné. K lákadlům náleží velkolepá zřícenina gotického kostela, okružní promenáda po obvodu skal s výhledy, a restaurace. V Oybinu začíná pětikilometrový okruh. Jeho součástí je výstup na skálu Scharfenstein (pozor - namáhavé schodiště) s kruhovým výhledem na Oybin, Lužické a Jizerské hory a Ještěd. Potom po žluté značce mezi skalami Felsengasse (Skalní ulice) se znamenitými skalními útvary a hloubkovými pohledy k horám Oybin a Hvozd. Poté následuje sestup zpět.

Počítejte s tím, že…
…přestože návštěva uvedených míst nepředstavuje dlouhou túru, je lépe si na výlet vyhradit celý den. Výstup k hradu je poměrně jednoduchý, lze k němu vyjet i místním autovláčkem od nádraží, okruh přes Skalní ulici však představuje zpočátku delší výstup a trasa je středně náročná.

Skalní města na mapě

Oybin