Český ráj

Skalní města Českého ráje jsou rájem pro pěší turistiku. Jsou pohodlně dostupná z Turnova, Malé Skály, Jičína či Mnichova Hradiště. Základní prohlídka každého skalního města zabere přibližně 2 – 3 hodiny. Český ráj je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí u nás (1955). V roce 2005 byl Český ráj přijat do evropské sítě geoparků UNESCO. Nejen pískovcové skály, ale i hrady (Kost, Hrubá Skála, Valdštejn, Valečov, Trosky), Muzeum Českého ráje v Jičíně, Dlaskův statek v Dolánkách, řada sezónních akcí v Turnově a Jičíně, možnosti koupání a příjemné penziony lákají k (alespoň) týdenní dovolené. Sopečný dvojvrchol Trosek se zříceninou hradu je symbolem Českého ráje i české krajiny.

Skály na Mužském, Drábské světničky a Příhrazské skály – další skvělá oblast skal na okraji plošiny korunované čedičovým vrchem Mužský (463 m n. m.) s vynikajícím výhledem na severovýchodní Čechy (Středohoří, Lužické hory, Ještěd, Bezděz, Trosky, Krkonoše). Z parkoviště u restaurace Na Vyhlídce (konec silničky od Valečova a Mužského) 2 km po ochozové cestě k Drábským světničkám se zbytky skalního hrádku a dalším výborným rozhledem.

Maloskalsko – skutečná perla Pojizeří, z Malé Skály vycházejí značené cesty k cílům na pravém (malé skalní město Drábovna, skalní hrad Frýdštejn, skalní hřeben Vranov, polodenní výlet) i levém břehu Jizery (Suché skály připomínající vápencové Dolomity, skalní bludiště Kalich a Chléviště u Besedic, polodenní výlet). Možné přechody na Kozákov a rozhlednu na Kopanině s výhledy na Jizerské hory a Krkonoše.

Klokočské skály – malé skalní město s krásnými útvary nad malou obcí Klokočí (zde je možnost parkování) východně od Turnova. Výstup na plošinu soutěskou Klokočské průchody (červená) a po ní ke zbytkům skalnímu hradu Rotštejn (žlutá) v krásném krajinném prostředí. Výlet na cca 2 hodiny nebo na 3 hodiny s možnou odbočkou k pseudokrasové jeskyni Postojna (žlutá).

Podtrosecká údolí a Plakánek – krásná údolí s rybníky (Vidlák, Věžák) a pískovcovými skalami, vede jimi žlutá trasa z Borku do Příhraz. Údolí Plakánek s hradem Kost je nádherný procházkový cíl, např. z Vesce u Sobotky, vsi se zachovalou lidovou architekturou.

Borecké skály u Rovenska, skály u Branžeže, Drábovna pod Kozákovem – jedná se o menší, ale krásné skupiny skal v málo frekventovaných částech Českého ráje, které určitě stojí za návštěvu.

Z Boreckých skal je skvělý výhled na hrad Trosky.

Skalní města na mapě

Český ráj a jeho nezaměnitelná dominanta – dvě věže hradu Trosky (v pozadí vlevo)
Drábské světničky
Údolí Plakánek s hradem Kost