Soutěsky Kamenice
a Pravčická brána

Jedná se o velkolepou skalní oblast přímo v centru národního parku České Švýcarsko. Hřensko, nejníže položená obec v Česku (115 m n. m.) nacházející se v kaňonu Kamenice ústící zde do Hřenska, a zkoušená povodněmi (naposledy 2002, 2006, 2010, 2013), nabízí dlouhý, ale krásný okruh kaňonem Kamenice. V Edmundově a Divoké soutěsce poplujete na lodičkách kolem roztodivných skalních útvarů, v dnes již historickém letovisku Mezní Louka můžete poobědvat a pokračovat vyhlídkovou Gabrielinou stezkou pod mohutnou Křídelní stěnu až k Pravčické bráně, největší skalní bráně v Evropě (26,5 m × 16 m). Ze skalních ostrohů se otevírají strhující výhledy na stolové hory v Německu i na rozeklanou krajinu Českého Švýcarska.


Počítejte s tím, že:

  • okruh z Hřenska od parkoviště u hotelů Praha a restaurace Klepáč měří 16 km, s vynecháním Divoké soutěsky (zkratka přes Meznou) zhruba o 2 km méně. Plánujte na celý okruh minimálně 6–7 hodin času (bez přestávek na občerstvení), ale raději více. Je to poměrně náročný celodenní výlet.
  • za plavbu na lodičkách a za vstup na Pravčickou bránu se vybírá vstupné.
  • lodičky jsou v provozu od dubna do Dušiček, v zimní části roku jsou soutěsky neprůchodné a Pravčická brána je v zimě přístupná jen o víkendech.
  • v sezoně jsou velké návaly návštěvníků od nás i ze Saska, vyplatí se vyrazit na trasu brzy ráno.
  • v kombinaci s autobusovou linkou Děčín – Hřensko – Mezná ( - Jetřichovice – Krásná Lípa) lze trasu rozložit na dílčí výlety Hřensko – Mezní Louka, soutěskami a na vlastní výstup k Pravčické bráně.

Skalní města na mapě

Pravčická brána
Pravčická brána a bývalý zámeček Sokolí hnízdo (1881)