České Švýcarsko
Národní park (od roku 2000)

Nejrozsáhlejší celistvé území pískovcových skal o rozloze asi 700 km2, z toho tvoří česká část asi 300 km2.

Výjimečné cíle: kaňon Labe, Pravčická brána a soutěsky Kamenice, stolové hory v Sasku. Na obou stranách hranic se nacházejí národní parky. Zážitkem je plavba lodí z Děčína do Hřenska a Bad Schandau, a německými kolesovými parníky dále až třeba do Drážďan. Skalním údolím Křinice v Německu jezdí dokonce tramvaj Kirnitzschtalbahn.

Kaňon Labe – průlom naší největší řeky v křídové tabuli mezi Děčínem a Pirnou (D). Na české straně mezi Děčínem a Hřenskem je kaňon nejhlubší. Kolmé skalní stěny a ostrohy se tyčí až do výše 400 metrů (Růžový hřeben), hloubka kaňonu je v těchto místech 300 metrů. Řada skalních útvarů na okrajích kaňonu umocňuje návštěvnický prožitek.

Belveder – nejstarší skalní vyhlídka v Českém Švýcarsku (počátek 18. století), je možný příjezd autem přes Labskou Stráň po úzké asfaltce až k hotelu u vyhlídky.

Růžový hřeben – pohled do kaňonu a na stolové hory Děčínský Sněžník a Velký Zschirnstein (D). Příchod z Bynovce po zelené a červené značce asi 2,5 km.

Jetřichovické skály – ojedinělé skalní útvary zpřístupněné knížecí rodinou Kinských v polovině 19. století se tyčí 200 až 250 metrů nad Jetřichovicemi, vyhledávaným letoviskem. Okruh od infostřediska v Jetřichovicích (střed obce) po červené a zelené značce přes Mariinu skálu, Vilemíninu stěnu, Rudolfův kámen a rozcestí Pohovka měří i odbočkami k chatkám na vrcholech, resp. k vyhlídkám asi 7 km a je poměrně namáhavý. Počítejte minimálně se třemi, lépe však se čtyřmi hodinami času. Zajímavosti: Dolský mlýn v údolí Kamenice a skalní hrad Šaunštejn u Vysoké Lípy.

Zadní České Švýcarsko – oblast tiché krásy a tajemných roklí mezi Doubicemi, Krásnou Lípou a Brtníky. Vydejte se Kyjovským údolím například od malého parkoviště v Kyjově po proudu Křinice po červené a zpět po místní žluté značce Kyjovskou skalní stezkou do Kyjova. Okruh jen 3 km dlouhý, pěkný, nenáročný (pokud není zledovatělý terén), vhodný pro rodiny, líbí se i dětem. Další krásné místo je malé skalní město Úzké schody u loveckých chat Na Tokání. Lze spojit s přechodem Jetřichovických skal, žlutá značka vede po schůdcích a žebříčcích k lovecké chatce Eustach, do Doubic a Chřibské.

Skalní města na mapě

Kaňon Labe mezi Děčínem a Hřenskem
Nákladní motorová loď DICK společnosti Evropská vodní doprava