Saské Švýcarsko

Území Labských pískovců pokračuje po obou stranách Labe k Pirně. Jedná se o jednu z nejnavštěvovanějších turistických oblastí v Německu, jejíž snadná dostupnost z blízkých Drážďan sem přivádí miliony návštěvníků každý rok. Množství cílů je ohromující a nelze je všechny navštívit ani během týdenní dovolené.

Další významnější lokality:

Stolové hory – Lilienstein, Königstein (s pevností a strhujícím výhledem do labského údolí a na Lilienstein), Pfaffenstein, Papststein, Gohrisch, Kaiserkrone, Zirkelstein, Velký a Malý Zschirnstein, Rauenstein. Každá je významným cílem. Při nedostatku času navštivte alespoň Lilienstein, jedinou stolovou horu na pravém břehu Labe, která je nepřehlédnutou dominantou – čekají vás zde úžasné výhledy. Pfaffenstein je rozeklaná plošina s horskou chatou a rozhlednou, představující vlastně skalní město se známou věží Barbarina.

Údolí řek:

Labe – plavba parníkem po proudu do Drážďan je neopakovatelným zážitkem s pohledy na skalní hřeben Schrammsteine, na Lilienstein a hrad Königstein a na skalní masiv Bastei.

Křinice – ve směru od Kyjova vytváří na několika kilometrech státní hranici se soutěskou Obere Schleuse / Horní splav, kde je od r. 1879 provozována nejstarší plavba na lodičkách v celém Českosaském Švýcarsku. U nás je málo známá, neboť je dobře přístupná pouze z německé strany (Hinterhermsdorf).

Polenz

– další řeka, která vytváří pískovcový kaňon pod městečkem Hohnsteinem (hrad na skalách) a skalním masivem Brand (kvůli krásné vyhlídce nazývaný „balkon Saského Švýcarska“).

Skalní města:

Nejrozeklanější, nejdivočejší a nejrozsáhlejší je oblast Schrammsteine a Affensteine s vyhlídkami, ochozovými stezkami, převisy i malými skalními branami. Túra z Bad Schandau přes Schrammmsteine do Schmilky nebo od konečné tramvaje z r. 1898 Lichtenheiner Wasserfall přes skalní bránu Kuhstall na Malý a Velký Winterberg a přes vyhlídku Kipphorn do Schmilky (2 km od Hřenska) je celodenním zážitkem v srdci národního parku Saské Švýcarsko.
Kolem údolí Malý a Velký Zschand se nacházejí další stěny, převisy (Hickelhöhle), skalní brány (Kleinsteinhöhle u Saupsdorfu) a skalní masivy se zbytky dávných strážních hradů (Winterstein, Arnstein nebo v oblasti Affesnteine úžasný Frienstein s převisem/jeskyní Idagrotte). Výstupy na Winterstein a Frienstein jsou vhodné jen pro osoby netrpící závratí! Ze skalního ostrohu Teichstein v lesích nad osadou Zeughaus se vám otevře strhující panorama skal.

Skalní města na mapě

Stolová hora Lilienstein (vpravo)
Drážďany jsou dobře dostupné po Labi
Skalní masiv Kuhstall z Malého Winterbergu